Attēlā pie mikrofona redzama projekta pētniece Anita Zariņa.
Attēlā pie mikrofona redzama projekta pētniece Anita Zariņa.

Projekta pētnieces Anitas Zariņas lekcija "Daudzie ūdeņi: tehnodaudzveidība un cilvēka–ūdeņu attiecību pārorientācija", kas notika foruma Dabas (ne)miers ietvaros Liepājā 12. jūlijā, bija aicinājums pārvērtēt cilvēka un ūdens attiecības antropocēnā – laikmetā, ko iezīmē ekoloģiskā krīze, modernitātes mantojums un tehnoloģiskais universiālisms.

Lekcija piedāvāja ieskatu tajā, kā varam pārorientēt cilvēka attiecības ar ūdeni, balstoties tehnodaudzveidības jēdzienā. Iedvesmojoties no Juka Hoi (Yuk Hui) izstrādātās pieejas, tajā kritiski tiks aplūkota dominējošā, vienveidīgā rietumnieciskā tehnoracionalitāte, kas nosaka ūdens pārvaldības principus visā pasaulē – caur inženiertehniskām sistēmām, globāliem rādītājiem un digitalizāciju. Pretstatā tam tehnodaudzveidība piedāvā domāt ar un caur dažādām pasaules izjūtām – kosmotehnikām, kur ūdens nav tikai resurss, bet dzīvības, attiecību un kultūras nesējs. Šāda pārorientācija nozīmē atteikšanos no “viena ūdens” pieejas un aicina domāt par daudziem ūdeņiem – par daudzveidīgām attiecību formām, kas sakņojas cieņā, lokalitātē un kopradē.
 

Lekcijā tika stāstīts arī par Ūdeņu kultūru projekta pētījumiem, kuros tiek analizētas hidrosociālas attiecības, zināšanu daudzveidība un ūdeņu vieta kolektīvajā iztēlē.

Attēli: Liepāja 2027 publicitātes foto.

Dalīties